Jak je to se zrušením daně z nabytí nemovitosti?
04. 08. 2020

Jak je to se zrušením daně z nabytí nemovitosti?

Už od jara tohoto roku se jedná o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Cíl byl od začátku jasný – podpořit český realitní trh. Jak se situace se zrušením daně vyvíjí? Jaké by měly být podmínky a koho se zrušení daně bude vlastně týkat? Na všechny otázky ohledně zrušení daně z nabytí nemovitosti vám odpovím v článku.

O zrušení daně se v uplynulých letech jednalo už mnohokrát. Pouze to však vyvolalo řadu změn a nikdy to nakonec nepřineslo to, co mělo – úplné zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Jak šel čas?

Jak už jsem zmínila, zákon o dani prošel celou řadou změn. Jak to s ní bylo v uplynulých letech?

 • V roce 1993 byla zavedena daň z převodu nemovitostí.
 • 1. 2014 tuto daň nahradila, dnes všem známá, daň z nabytí nemovitosti. Když už se dělaly změny, tak se vším všudy, a tak byla v tomto roce daň rovnou navýšena ze 3 % na 4 %.
 • V listopadu 2016 proběhla další změna. Povinnosti prodávajícího zaplatit tuto daň se převedly na stranu kupujícího. Ten je povinen tuto skutečnost zahrnout do daňového přiznání a podat ho do konce 3. měsíce od zápisu nového vlastnického práva do katastru nemovitostí.
 • V roce 2020 nás snad čeká změna konečná, a to absolutní zrušení daně.

Nejspíš bylo zapotřebí koronavirové krize, aby se navrhlo razantní řešení. Vláda chce zrušením přispět k obnově po krizi a podpořit a rozhýbat český realitní trh. Díky tomu to vypadá, že se dočkáme opravdového zrušení daně z nabytí nemovitosti. V dubnu tohoto roku podalo Ministerstvo financí návrh, v květnu už ho schválila vláda a na začátku července i Poslanecká sněmovna. Nyní už návrh čeká na hlasování Senátu.

euro-870756_960_720

Za těch pár měsíců však prošel řadou úprav, a tak se konečný plán od toho původního nakonec trochu liší. V jaké podobě šel návrh k hlasování Senátu? A co můžeme tedy čekat, pokud ho Senát schválí?

Jak vypadá konečný návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti?

 • Zruší se povinnost zaplatit 4 % z nabytí nemovitých věcí.
 • Zrušení bude platit i zpětně pro všechny vklady do katastru s platností od prosince 2019.
 • Daňový odpočet úroků z hypotéky zůstane zachován. Nově však bude možné odečíst si, z dřívějších 300 000, pouze 150 000 Kč úroků zaplacených za úvěry za bydlení. To bude platit pro všechny hypotéky a úvěry sjednané od 1. 1. 2022.
 • Prodlouží se časový test pro platbu z daně z příjmu při prodeji nemovitostí, a to z 5 let na 10 let vlastnictví. To bude platit pro nemovitosti nabyté od 1. 1. 2021.

Zdroj

Pokud vám hlavou běhá stále hodně otazníku ohledně daně z nabytí, napište mi do zpráv nebo do komentářů na Facebooku. Ráda vám na všechny vaše dotazy odpovím a poradím vám se vším, co vám není jasné.

Jana Makešová
Autor: Jana Makešová

Na tuhle stránku jste asi nezabloudili náhodou. Zajímá vás kdo jsem a v čem vám můžu pomoct? Tak se pěkně usaďte – 13. komnata Jany Makešové se právě otevírá!

Za časů dávných bohů a hrdinných válečníků

No dobře, teď to trochu přeháním. Na realitním trhu se pohybuji „teprve“ od roku 1997.

Za tu dobu:

 • Jsem prodala více než 670 nemovitostí. Zaměřuji se na prodej, pronájem a výkupy nemovitostí v Brně, Kuřimi a blízkém okolí. Za spoustou mých zakázek jsem ale vycestovala i dál, třeba do Prahy, Hradce Králové, Ostravy, Břeclavi nebo Hodonína.

Jedu prostě tam, kde mě zrovna potřebujete! 

A jelikož jsem se svou odvedenou prací spokojená, pokračuji v ní i nadále. Jednoduše se snažím dělat pro vás a vaši nemovitost doslova první, poslední.

Co třeba?

 • Home staging – Profesionálně připravím a upravím byt pro následující prezentaci,
 • video prohlídky,
 • profesionální fotografie,
 • 3D scan nemovitosti,
 • reklamu na sociálních sítích,
 • a mnoho dalšího…

S čím pomohu právě vám? Pojďme se domluvit!

I realitní makléři jsou obyčejní lidé

Svou prací sice žiju a miluju ji do morku svých všech kostí, mám však spoustu jiných zálib. Věděli jste například, že jsem lektorkou Pilates?

Také moc ráda cestuji, cvičím jógu, jezdím na kole, procházím se po přírodě, plavu, hraju badbinton, a nejraději to vše dělám se svou milovanou a milující rodinou.

A když už toho o mně víte tolik, měli bychom zůstat v kontaktu, co říkáte?

Můžete mě sledovat na Facebook a Instagramu. Nebo navštivte můj blog, kde najdete spoustu užitečných informací, rad a tipů z realitního světa.

Pokud vám však nebudou tahle „spojení“ stačit nebo budete potřebovat s čímkoliv poradit a pomoct, neváhejte mě kontaktovat!

Stáhněte si zdarma

Sedmero chyb při prodeji nemovitostí ZDARMA

zpracováním osobních údajů